wtorek, 20 września 2011

Pitch Invasion


Stadion Ayresome Park służył Middlesbrough FC przez 92 lata. W 1995 roku klub zmuszony był z powodu olbrzymiego zadłużenia sprzedać grunty na których znajdował się stadion i przenieść na wybudowany za pieniądze miasta nowy obiekt. Na miejscu byłej siedziby klubu powstało typowe angielskie osiedle mieszkaniowe i dziś trudno zorientować się, że kiedyś stała tutaj arena sportowa zdolna pomieścić 50 000 fanów piłki nożnej. I choć próżno tu szukać jakichkolwiek (poza jedną, o której za chwilę) pozostałości stadionu Ayresome Park, wprawne oko zapewne dostrzeże dyskretnie umieszczone pomiędzy nowo powstałymi domami wskazówki świadczące o wyjątkowości tego miejsca.
            Rąbka tajemnicy uchylają nazwy ulic: The Turnstile, The Midfield i The Holgate (nazwa trybuny, na której zasiadali najwierniejsi kibice Middlesbrough) wokół których powstało nowe osiedle. Spacer tymi ulicami ma coś z dziecięcej zabawy w poszukiwaczy skarbów. Oto na murze otaczającym jeden z ogrodów przy The Turnstile można zauważyć napis Enclosure. To w tym miejscu znajdował się dawniej północno-wschodni narożnik stadionu, zwany The Enclosure, w którym zasiadali najmłodsi kibice ‘Boro.

 Kilka kroków dalej metalowe kręgi wkomponowane w asfalt ulicy i okalające ją chodniki znaczą dawną linię bramek (ang. turnstile) prowadzących na stadion. Kiedy skręcimy w lewo w ulicę The Midfield odnajdziemy kolejne elementy tej niecodziennej układanki. Pod drzewem na trawniku przed jednym z domów po prawej stronie leży piłka. Można by pomyśleć, że została tutaj porzucona przez dzieci mieszkające tuż obok. Piłka odlana z brązu znaczy miejsce w którym znajdowała się jedna z „jedenastek”. Kolejny mur i kolejny napis – Away – oznaczający południowo-wschodni narożnik stadionu Ayresome Park, miejsce gdzie zasiadali kibice dopingujący drużyny występujące w Middlesbrough w charakterze gości.



 Na samym koncu ulicy The Turnstile jeszcze jeden napis na ścianie: „Deep in my heart I do believe”. Jest to cytat z pieśni „We shall overcome”, którą miejscowi kibice adoptowali jako klubowy hymn. Kolejnego elementu tego nietypowego muzeum pod gołym niebem trzeba szukać w trawie przy parkingu przed jednym z domów. To brązowa rzeżba przedstawiająca szalik w biało-czerwonych barwach The Boro znacząca północno-zachodni narożnik boiska. Dziecięca kurtka na płotku odgradzającym osiedlową ścieżkę od szerokiego pasa zieleni zawisła w miejscu, w którym dawniej stała jedna z bramek.  Przed jednym z domów przy ulicy The Holgate zauważyć można z kolei porzucone buty piłkarskie, kolejny element łamigłówki oznaczajacy środek murawy dawnego stadionu. I jeszcze jeden obiekt (którego zdjęciem niestety nie dysponuję) związany z prawdopodobnie najbardziej pamiętnym wydarzeniem piłkarskmi, jakie miało kiedykolwiek miejsce w Middlesbrough: przed domem numer 10 znaleźć można brązowy odlew przedstawiający fragment murawy z odciśniętymi w nim korkami butów piłkarskich. To dokładnie z tego miejsca podczas meczu Mistrzostw Świata w 1966 roku pomiędzy Włochami i Koreą Północną Park Doo Ik oddał strzał, którym wyeliminował Włochów z turnieju i tym samym przyczynił się do jednej z największych niespodzianek w historii futbolu. Pomiędzy ulicą The Holgate i lokalnym szpitalem stoi wysoki ceglany mur, jedyna pozostałość po stadionie Ayresome Park, który niegdyś odgradzał obiekt sportowy od jednej z okalających go ulic.



            Middlesbrough dumne jest ze swoich piłkarskich tradycji, co zauważyć można na ulicach miasta. Swoje pomniki mają tutaj George Hardwick, Wilf Mannion, czy Brian Clough – legendarni piłkarze i trenerzy, grający niegdyś zarówno dla The Boro, jak i reprezentacji Anglii. To tutaj, oddalone o przysłowiowy rzut kamieniem od nieistniejącego już starego stadionu, stoją rodzinne domy Dona Revie i Briana Clough. Camsell Court, Maddren Way czy Clough Close – nazwy ulic nadane na cześć dawnych bohaterów. Imiona byłych piłkarzy FC Middlesbrough noszą tutaj szkoły, szpitale czy ośrodki kultury. Nic dziwnego, że miejscy urzędnicy postanowili upamiętnić także arenę, na której bohaterowie ci występowali. Dziesięć lat po ostatnim meczu rozegranym na Ayresome Park Rada Miasta Middlesbrough, przy współpracy z południowoafrykańskim artystą Neville’a Gabie stworzyło tą niecodzienną instalację artystyczną zatytułowaną przewrotnie Pitch Invasion. Każdy miłośnik  futbolu odwiedzający Middlesbrough powinien poświęcić chwilkę na spacer wąskimi brukowanymi uliczkami otaczającymi Ayresome Park,  poszukać ukrytych piłkarskich skarbów i poczuć magię miejsca tak mocno związanego z historią angielskiej piłki nożnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz